توسط متخصصان پژوهشگاه صنعت نفت سامانه‌ متمرکز سرمایش، گرمایش و قدرت با فناوری موتور گازسوز طراحی شد

  • مشاهده در قالب PDF

شانا _ گروه نفت: رئیس پژوهشکده توسعه و بهینه‌سازی فناوری‌های انرژی از طراحی و توسعه سامانه‌ متمرکز سرمایش، گرمایش و قدرت (میکرو CHP) بر پایه فناوری موتورگازسوز در این پژوهشکده خبر داد.

به گزارش خبرنگار شانا، محمد ایازی روز گذشته (دوشنبه 27 آذر) در یک نشست خبری با بیان این که طراحی و توسعه این سامانه یکی از محورهای اصلی کار در پژوهشکده توسعه و بهینه‌سازی فناوری‌های انرژی است، گفت: این طرح با همکاری و مشارکت پژوهشگاه صنعت نفت و شرکت بهینه‌سازی مصرف انرژی انجام می‌‌شود.

وی طراحی و توسعه سامانه میکرو CHP بر پایه فناوری موتورگازسوز برای تولید همزمان برق و حرارت، بومی‌سازی فناوری تولید همزمان برق و حرارت در کشور، استفاده از محصولاتی با بازدهی بیشتر برای تامین انرژی در بخش مسکونی و تجاری با هدف مدیریت مصرف و به کارگیری از محصولات گازسوز برای تامین انرژی به منظور کاهش آلایندگی هوا و گازهای گلخانه‌ای را از جمله اهداف این طرح اعلام کرد.

دستیابی به راندمان 80 درصدی در وسایل الکتریکی

ایازی با تاکید بر این که تولید هم زمان برق، حرارت و برودت یکی از راهکارهای اساسی برای افزایش کارایی انرژی و کاهش شدت مصرف در کشور است، تصریح کرد: با به کارگیری از این سامانه در محل مصرف علاوه‌ بر تولید برق در موتور رفت و برگشتی گازسوز، حرارت یا برودت مورد نیاز نیز از تلفات انرژی موتور قابل استفاده است.

وی با بیان این که راندمان الکتریکی موثر در این روش به بیش از 80 درصد می‌رسد، تاکید کرد که این سامانه مانند نیروگاه‌ها یا سایت‌های گرمایش منطقه‌ای نیازی به زیرساخت‌های انتقال حرارت و برودت در سطح شهر ندارد و تنها با اندکی تغییر در موتورخانه ساختمان در دسترس قرار می‌گیرد.

رئیس پژوهشکده توسعه و بهینه‌سازی فناوری‌های انرژی تولید الکتریسیته به عنوان محصول جانبی حرارت، قابلیت نصب آسان، کاربری گسترده و کاهش تلفات انتقال، انتشارات کربنی، گازهای گلخانه‌ای و هزینه‌های انرژی را از جمله مزایای سامانه میکرو CHP بر پایه فناوری موتورگازسوز اعلام کرد.

تامین 10 درصد برق مردم و صرفه‌جویی 260 میلیارد تومان در سال

ایازی از جمله مهمترین دستاوردهایی که با استفاده از این سامانه حاصل می‌شود را صرفه‌جویی 260 میلیارد تومانی در سال عنوان کرد و افزود: این رقم تنها با تامین برق 10 درصد از مصرف‌کنندگان بخش خانگی حاصل می‌شود.

وی ادامه داد: کاهش قیمت تمام شده این سامانه نسبت به نمونه‌های خارجی به میزان حداقل 30 درصد، تامین مطمئن‌تر برق، استقلال نسبی از شبکه و افت حاصل از انتقال و توزیع و کاهش مصرف انرژی سرانه کشور با به کارگیری از این سامانه با بازده حداقل 80 درصد از دیگر نتایج حاصل از راه‌اندازی این سامانه است.

به گفته ایازی هم‌اکنون مطالعات فاز صفر این سامانه در پژوهشگاه صنعت نفت به پایان رسیده و برای  ادامه کار به توسعه‌دهندگان داخلی و دانشگاه‌ها فراخوان داده شده است.