معاون پژوهش و فناوری وزیر نفت خبر داد: اجرای نزدیک به 7 هزار میلیارد ریال پروژه محصول محور در صنعت نفت

  • مشاهده در قالب PDF

اهواز _ شانا _ گروه نفت: معاون پژوهش و فناوری وزیر نفت با تاکید بر اجرای نظام جدید پژوهش در صنعت نفت از اجرای نزدیک به 7 هزار میلیارد ریال پروژه محصول محور در صنعت نفت خبر داد.

دکتر محمدرضا مقدم هنگام بازدید از دهمین نمایشگاه تخصصی صنعت حفاری کشور در گفت و گو با خبرنگار شانا افزود: در پی ابلاغ نظام پژوهش و فناوری وزارت نفت در سال 1389 بازنگری و غربالگری تمام طرح ها و انطباق آنها با نظام جدید پژوهش در دستور کار این معاونت قرار گرفت.

وی اظهار کرد: از پروژه هایی که در قالب محصول محور در این مدت مصوب شد، تاکنون شماری به بهره برداری رسیده است و چند نمونه آن که در عملیات حفاری و خدمات فنی این صنعت کاربرد دارد، در این نمایشگاه رونمایی شد و بخشی نیز در دست اجرا قرار دارد.

مقدم با اشاره به تحول ساختاری و برنامه هایی که در سه سال گذشته با تحقق نظام پژوهش و فناوری در صنعت نفت به وجود آمد، گفت: این نظام به طور کامل محصول محور و در جهت رفع نیاز مشتری، پشتوانه تولید و دانش پایه است.

معاون پژوهش و فناوری وزیر نفت افزود: هزینه هایی که در حوزه پژوهش و فناوری صرف می شود، بهره وری دارد و بهره وری آن رفع مشکلات، ارتقای فناوری صنعت نفت، دستاوردهای فناوری و تولید محصول است.

وی اظهار کرد: در این مدت کارهای مفصلی در این ساختار صورت گرفته که از جمله آن اجرایی شدن آیین نامه های جانبی مانند مدیریت دانش، مدیریت مالکیت فکری و نظام تجاری سازی است که کارها و روش ها را در اجرا آسان می کند.

مقدم درباره تحقق زیرساخت ها در این بخش گفت: یکی از موارد در این زمینه، قطب بندی دانشگاه هاست و وزارت نفت اولین وزارتخانه در کشور است که در صنعت، فناوری مشخصی بر مبنای نیاز خود طراحی و آنها را به قطب های علمی متصل کرده است.

معاون پژوهش و فناوری وزیر نفت افزود: در این زمینه یک زنجیره از قطب علمی و فناوری ایجاد شد و حوزه نظری را به حوزه فناوری وصل کرد و با تمهیدات به کار گرفته شده، قطب بندی دانشگاه ها شکل گرفت و برای حدود 600 قطب علمی دانشگاهی سال گذشته پروانه ارائه شد.

وی اظهار کرد: فاز دوم این کار هم اکنون آغاز شده و در این زمینه، شبکه قطب های علمی مراکز فناوری و تولیدکنندگان محصول خواهیم داشت.

مقدم با اشاره به عملیاتی شدن سامانه یکپارچه نظام پژوهش و فناوری و مکانیزه شدن کارها گفت: در کنار اینها، سامانه رصد فناوری راه اندازی شده که به زودی فعال می شود.

معاون پژوهش و فناوری وزیر نفت درباره تشکیل شوراها توضیح داد: این شوراها حوزه سیاست گذاری ما را روان و پویا می کند.

وی افزود: از جمله این شوراها، شورای توسعه توان داخل است که در سطح ملی در وزارت نفت تشکیل شده و تمرکز آن روی محور ساخت داخل است و تا بحال سندهای مختلفی نیز از سوی این شورا تهیه و مصوب شده است.

مقدم با اشاره به تشکیل شورای سیاست گذاری وزارت نفت و شورای انرژی اظهار کرد: آخرین شورا نیز انتقال فناوری است که روز سه شنبه ( 5 دی) با حضور وزیر نفت، اعضای آن احکام خود را دریافت می کنند.

معاون پژوهش و فناوری وزیر نفت گفت: یکی از موارد پیش رو ورود به عرصه ساخت مجموعه های صنعتی عظیم از جمله احداث پالایشگاه است که در این ارتباط ساخت چهار پالایشگاه با فناوری و دانش بومی و کالا و تجهیزات داخلی در برنامه است.

وی افزود: با توجه به فعالیت های انجام شده و اقدام های در دست اجرا تا پایان برنامه پنجم توسعه، صنعت نفت از نظر خودکفایی و توان توسعه به جایگاهی بسیار مطلوب خواهد رسید.

دهمین نمایشگاه تخصصی صنعت حفاری همزمان با اول دی سالروز تاسیس شرکت ملی حفاری ایران از سوی مدیریت پژوهش، فناوری و مهندسی ساخت این شرکت با همکاری مراکز علمی و پژوهشی، شرکت های دانش بنیان، سازندگان داخلی و شرکت نمایشگاه بین المللی خوزستان در اهواز برگزار شده است.