تولید ١٨ میلیون تنی محصولات پتروشیمی در سال ٩٣

  • مشاهده در قالب PDF

مدیرعامل شرکت پتروشیمی هلدینگ خلیج فارس از تولید بیش از ١٨ میلیون تن محصول پتروشیمی در شرکتهای زیر مجموعه این هلدینگ در سال ٩٣ خبر داد.

 

 

عادل نژاد سلیم در گفتگو با خبرنگار شانا، با بیان این که تولید شرکتهای زیر مجموعه شرکت پتروشیمی هلدینگ خلیج فارس پارسال نسبت به سال ٩٢ بیش از ٦ درصد افزایش داشته است، گفت: بر اساس برنامه ریزی صورت گرفته تلاش می شود امسال نیز نسبت به پارسال این روند افزایشی ادامه داشته باشد.

مدیرعامل هلدینگ خلیج فارس از تدوین برنامه پنجساله برای از میان بردن موانع و مشکلات موجود و رسیدن به ظرفیت اسمی سالانه ٢٢ میلیون تن در شرکتهای زیر مجموعه هلدینگ خلیج فارس خبر داد.

وی مشکلات و موانع موجود برای رسیدن به تولید اسمی در شرکت هلدینگ خلیج فارس را شامل تعمیرات اساسی، کمبود قطعات و تجهیزات، مشکلات فرآیندی و عملیاتی دانست و گفت: پارسال شرکت هلدینگ خلیج فارس با ٦٨ درصد ظرفیت اسمی خود تولید کرده است، بر اساس بررسی های صورت گرفته، پارسال شرکتهای زیر مجموعه هلدینگ خلیج فارس.

نژاد سلیم با بیان این که در سال ٩٢ شرکت پتروشیمی خلیج فارس در مجموع ١٥,٥ میلیون تن محصول روانه بازارهای داخلی و خارجی کرده است، گفت: ظرفیت اسمی این شرکت هم اکنون سالانه ٢٢ میلیون تن است.

به گزارش شانا، در یک سال گذشته بر اساس مطالعات صورت گرفته ٣٥ درصد از دلایل کاهش ظرفیت تولید یاد شده در همه شرکتهای زیر مجموعه هلیدنگ خلیج فارس مربوط به کمبود خوراک بوده است که همچنان نیز این مشکل وجود دارد.

هم اکنون تعداد زیر مجموعه های این شرکت از ١٥ به ٦٠ شرکت افزایش یافته است. شرکتهای زیر مجموعه هلدینگ خلیج فارس سالانه ٨ تا ٩ میلیادر دلار محصول صادر می کنند، در سال ٩٢ بر اساس اعلام نشریه های بین المللی این شرکت با ٨,٢ میلیارد دلار صادرات به عنوان دومین شرکت بزرگ تولید کننده محصولات پتروشیمی منطقه خاورمیانه شناخته شده است.

شرکتهای پتروشیمی بندر امام، گروه پتروشیمی سرمایه گذاری ایرانیان، شهید تندگویان، پارس، مبین، نوری (برزویه)، فجر، بوعلی سینا، اروند، خوزستان، بازرگانی پتروشیمی، ان پی سی اینترنشنال، شرکت عملیات غیرصنعتی پازارگاد، شرکت مدیریت توسعه صنایع پتروشیمی، شرکت عملیات غیرصنعتی و خدماتی صنایع پتروشیمی و شرکت ره آوران فنون پتروشیمی شرکتهای زیر مجموعه هلدینگ خلیج فارس هستند. در اختیار داشتن ١١ درصد از ارزش بازار سرمایه بورس، سرمایه گذاری در بیش از ٨٠ شرکت فعال در صنایع پتروشیمی به صورت مستقیم و غیرمستقیم، تنوع فعالیت در شرکتهای زیرمجموعه و قابلیت نهفته در عرضه سهام شرکتهای زیر مجموعه در بازار بورس و فرابورس مزیت رقابتی شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس از منظر بورس به شمار می آید.

موفقیتها و دستاوردهای حاصله از سوی شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس (هلدینگ) براساس رتبه بندی IMI-١٠٠ در سال ١٣٩٣ شامل رتبه نخست از نظر شاخص ارزش افزوده، شرکت های صادرات گرا، بیشترین سود آوری، بالاترین ارزش بازار، گروه شرکتهای پتروشیمی و رتبه سوم از نظر شاخص فروش میان ٥٠٠ شرکت بزرگ کشور است.