ایران به جمع ٥ کشور دارای دانش فنی تولید توربین گاز پیوست

  • مشاهده در قالب PDF

ایران به جمع ٥ کشور دارای دانش فنی تولید توربین گاز پیوست

به گزارش شانا:ایران با دستیابی به دانش فنی طراحی توربین ٢٥ مگاواتی با نام تجاری «IGT٢٥» به جمع پنج کشور دارای این دانش در جهان پیوست.

 

 

مدیرعامل گروه شرکتهای توربو کمپرسور نفت در گفتگو با خبرنگار شانا اظهار کرد: برای محقق شدن این پروژه تاکنون یک میلیون و ١٦٠ هزار نفر-ساعت کار مهندسی انجام و توانستیم ٢٨ هزار مدرک مهندسی را تولید کنیم.

 

 

سعید مهتدی افزود: برای دستیابی به حقوق مالکانه «IGT٢٥»، ٥٩ تغییر در توربین الگو ایجاد شد که این تغییرات در قالب اختراع ثبت شده است.

 

وی با بیان این که تاکنون گواهی ٣١ اختراع ثبت شده و مابقی این گواهی ها نیز در حال ثبت است، تاکید کرد: توربین گاز در مجموع بیش از ٤٢ هزار قطعه دارد که از این تعداد پنج هزار و ٣٠٠ نوع قطعه مکانیکی را تشکیل می دهند.

به گفته وی، هم اکنون پنج کشور در جهان دانش فنی طراحی توربین را در اختیار دارند و با اجرای این پروژه ایران نیز به جمع دارندگان این دانش پیوسته است.

مهتدی با بیان این که در حال حاضر ١٠ کشور توانایی ساخت توربین در جهان را دارند، گفت: ٢٥٠ کارشناس این مجموعه در قالب شرکت دانش بنیان در رده فوق لیسانس و دکتری مشغول فعالیت هستند.

به گفته وی، ظرفیت این توربین ٢٥ مگاوات بوده و امکان ارتقا آن به ٣٠ مگاوات نیز وجود دارد.

مدیرعامل شرکت انتقال گاز ایران نیز پیشتر به خبرنگار شانا گفته بود: توربین ملی به عنوان یکی از تجهیزات کاربردی و مورد نیاز صنعت گاز با نام تجاری «IGT٢٥» بزودی در یکی از ایستگاههای تقویت فشار گاز رونمایی می شود.

به گفته محمدعلی امام، این توربین با توان ٢٥ مگاوات تعریف و توسط یکی از شرکتهای داخلی بومی سازی شده است.

  •  

  •