تدبیر دولت برای توزیع سوخت یورو ٤ در کمتر از یکسال عملی شد

  • مشاهده در قالب PDF

عزم وزارت نفت برای اجرای کامل مصوبه توزیع سوخت یورو ٤ در کلانشهرها

مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی کشور با اشاره به عزم وزارت نفت برای اجرای کامل مصوبه دولت مبنی بر توزیع بنزین و گازوئیل یورو ٤ در کلانشهرها گفت: هم اکنون در شش کلانشهر کشور بنزین یورو ٤ در حال توزیع است و تا پایان بهار آینده دو کلانشهر دیگر تحت پوشش بنزین یورو ٤ قرار خواهد گرفت.

به گزارش خبرنگار شانا، مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی روز پنج شنبه (٢١ اسفندماه) در همایش سراسری مدیران و ذینفعان عرصه سوخترسانی در کشور درباره عرضه بنزین و نفت گاز یورو ٤ در سال جاری گفت: بر اساس مصوبه دولت مورخ دهم اردیبهشت ماه امسال، وزارت نفت مکلف شده است که سوخت یورو ٤ را در هشت کلانشهر کشور توزیع کند.

وی با بیان این که تاکنون بنزین یورو ٤ در شهرهای تهران، کرج، مشهد، اراک، تبریز و اصفهان عرضه شده است، اظهار کرد: با تولید بنزین یورو ٤ در پالایشگاه آبادان از سه ماه اول سال آینده توزیع این فرآورده در شهرهای اهواز و شیراز انجام خواهد شد.

او همچنین ادامه داد: در سال ٩٣، نفت گاز یورو ٤ در شهرهای تهران، کرج، مشهد، اراک، اصفهان، اهواز و شیراز آغاز شده است و با افزایش تولید نفت گاز یورو ٤ در پالایشگاه ها، این فراورده در سال آینده در تبریز نیز عرضه شده و مصوبه مذکور به طور کامل اجرا خواهد شد.

کاهش ٧,٥ درصدی مصرف فرآورده در امسال

مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی با بیان این که از ابتدای امسال تا دیروز، در مجموع ٨١ میلیارد و ١٢ میلیون لیتر فرآورده در کل کشور به مصرف رسیده است، از کاهش ٧,٥ درصدی این میزان نسبت به سال گذشته خبر داد.

سجادی افزود: مجموع کل مصرف فرآورده کشور در سال گذشته ٨٧ میلیاردو ٥٤٨ میلیون لیتر بوده است.

سجادی با بیان اینکه تنها مصرف فراورده های بنزین و گاز مایع از رشد ١,٦ و ٢ درصدی برخوردار بوده اند، گفت: مصرف مجموع بنزین کشور در سال گذشته ٢٤ میلیارد و ٢٨٢ میلیون لیتر بوده است که این میزان در سالجاری به ٢٤ میلیارد و ٦٧٣ میلیون لیتر رسیده است.

او افزود: مصرف نفت سفید، نفت گاز و نفت کوره در سالجاری نسبت به سال گذشته به ترتیب ١٧، ٤,٦ و ٢٦ درصد کاهش یافته است.

اجرای طرح توزیع گازوئیل بر اساس پیمایش

مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی کشور با اشاره به اجرای طرح تحویل سوخت بر اساس پیمایش گفت: قرار است تحویل گازوئیل به وسایل حمل و نقل در وهله اول بر اساس اطلاعات بارنامه و سپس بر پایه جی پی اس انجام شود.

ناصر سجادی با بیان این که ایجاد سامانه عرضه نفت گاز (گازوئیل) به بخش کشاورزی و توسعه صادرات و فروش مرزی آن نیز از برنامه های مهم این شرکت در سال آینده است، ادامه داد: همچنین قرار است تمام اطلاعات نقل و انتقال فرآورده به وسیله سیستم دیسپچینگ رصد شود و سپس در عملیات اجرایی مورد استفاده قرار گیرد.

وی همچنین افزود: در صورتی که بتوانیم هزینه توزیع فرآورده های نفتی در مجاری عرضه را از مصرف کنندگان دریافت کنیم می توانیم هزینه این عملیات را پوشش دهیم.

افزایش ١,٠٨ میلیارد لیتری ذخیره سازی فرآورده های نفتی

سجادی با بیان این که امسال برنامه ساخت ١,٣ میلیارد لیتر مخزن ذخیره سازی را در دست اجرا داشته ایم، افزود: از این میزان ٥٥٠ میلیون لیتر آن در شش ماه نخست به بهره برداری رسیده و ٥٣٠ میلیون لیتر نیز تا پایان امسال به بهره برداری می رسد.

وی افزود: همچنین قرار است ٢٢٠ میلیون لیتر باقیمانده ان در سال ١٣٩٤ به بهره برداری برسد.

جوان سازی ناوگان سوخترسانی در کشور

مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی با بیان اینکه هم اکنون سن ناوگان سوخترسانی در کشور ٩ سال است، گفت: این درحالی است که سن ناوگان عمومی کشور ١٦ سال است.

به گفته این مقام مسئول شرکت ملی پخش در تدارک کاهش سن ناوگان حمل و نقل سوخت در کشور است که مقدمات آن را از سال گذشته آغاز کرده است.