افزایش ٢٢ میلیارد مترمکعبی فرآورش گاز تا پایان امسال

 • مشاهده در قالب PDF

مدیر برنامه‌ ریزی شرکت ملی گاز ایران خبر داد:

افزایش ٢٢ میلیارد مترمکعبی فرآورش گاز تا پایان امسال

 • حجم فرآورش گاز طبیعی تا پایان امسال نسبت به مدت مشابه پارسال، ٢٢ میلیارد مترمکعب افزایش می یابد.

 • مدیر برنامه ریزی شرکت ملی گاز ایران در گفتگو با خبرنگار شانا اظهار کرد: سالهای گذشته در بهترین شرایط شاهد افزایش پنج تا ١٠ میلیارد مترمکعبی تولید گاز بودیم و باتوجه به این مقدار افزایش در سال جاری رکورد تولید گاز از سال ١٣٤٩ تاکنون شکسته شده است.

  حسن منتظر تربتی با بیان این که فعالیتهای شرکت ملی گاز به سه دهه تقسیم بندی می شود، یادآور شد: دهه نخست پیش از انقلاب بود که در بهترین شرایط سالانه ١٠ میلیارد مترمکعب گاز تولید می شد و در دهه دوم نیز به دلیل وقوع جنگ این مقدار شاهد افزایش  نبود.

  وی یادآور شد: توسعه صنعت گاز پس از این دو دهه آغاز و با رشد خوبی دنبال شد ولی این شتاب در چهار سال گذشته به دلایل مختلف کاهش یافت.

  به گفته وی، این روند امسال بصورت ناگهانی شتاب ویژه ای گرفت و در ادامه منجر به افزایش تولید و فرآورش گاز شد.

  تربتی با بیان این که شرکت ملی گاز ایران با توجه به افزایش ظرفیت تولید در پارس جنوبی باید زیرساختهای لازم را برای انتقال این افزایش تولید فراهم می کرد، اظهار کرد: از ابتدای امسال پیگیری پروژه ها برای نشانه گیری درست و هدفگذاری برای مدیریت افزایش تولید در جلسه هایی با حضور مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران بررسی شد.

  وی تاکید کرد: توزیع منابع مالی نیز باید به سمت پروژه هایی هدایت می شد که اثربخشی زودهنگامی داشت.

  افزایش ١٥ میلیارد مترمکعبی تحویل گاز به نیروگاهها

  مدیر برنامه ریزی شرکت ملی گاز ایران با بیان این که حجم تحویل گاز به نیروگاهها تا پایان امسال ١٥ میلیارد مترمکعب نسبت به مدت مشابه پارسال افزایش می یابد، گفت: پیش بینی می کنیم تا پایان امسال حجم تحویل گاز به نیروگاهها به مرز ٥٠ میلیارد مترمکعب رسیده که در تاریخ صنعت گاز بی سابقه است.

  به گفته وی، امسال تامین گاز نیروگاها نسبت به مدت مشابه پارسال ٤٠ درصد رشد داشته است.

  تربتی ادامه داد: در سالی که آلودگی هوا و بحث ریزگردها بسیار مهم بود اگر نیروگاهها نیز از مازوت و نفت گاز استفاده می کردند، آلودگی افزایش می یافت و تحویل گاز به نیروگاهها در بحث محیط زیست ارزشمند بود.

  صرفه جویی ١٢ میلیارد دلاری با افزایش تحویل گاز به نیروگاهها

  وی با بیان این که افزایش حجم تحویل گاز به نیروگاهها علاوه بر کاهش آلودگی منجر به صرفه جویی اقتصادی نیز شده است، گفت: با جایگزینی گاز با فرآورده های مایع، ١٠ تا ١٢ میلیارد دلار در این بخش صرفه جویی شده است.

  به گفته وی، علاوه بر افزایش ٤٠ درصدی تحویل گاز به نیروگاهها، در بخش صنایع عمده نیز شرایط مطلوبی داشتیم و سه میلیارد مترمکعب گاز بیشتری به صنایع عمده تحویل شده است.

  صادرات گاز افزایش یافت

  مدیر برنامه ریزی شرکت ملی گاز ایران با بیان این که امسال حجم صادرات گاز نسبت به مدت مشابه پارسال شاهد افزایش هشت درصدی بوده است، تصریح کرد: صادرات گاز تاکنون یک میلیارد مترمکعب نسبت به مدت مشابه پارسال افزایش یافته است.

  به گفته وی، از ابتدای امسال تاکنون صادرات گاز ٢,٥ میلیارد مترمکعب بیشتر از واردات بوده است.

  افزایش یک میلیارد مترمکعبی تزریق گاز به مخازن نفتی

  تربتی یادآور شد: حجم تزریق گاز به مخازن نفتی نیز نسبت به مدت مشابه پارسال یک میلیارد مترمکعب افزایش یافته است.