وزارت نفت جلو خاموشی برق را گرفت

 • مشاهده در قالب PDF

وزارت نفت با افزایش گازرسانی به نیروگاهها و رساندن این مقدار به روزانه ١٤٠ میلیون مترمکعب و تامین به موقع سوخت، مانع خاموشی برق در سال ٩٣ شد.

 • ۱۵:۱۹ (یکشنبه ۱۷ اسفند ۱۳۹۳)
 • به گزارش خبرنگار شانا، در حالی که وزارت نیرو از ابتدای امسال بارها نگرانی خود را از تامین نشدن سوخت نیروگاهها با عناوین مختلف اعلام کرده بود؛ اما وزارت نفت توانست با تامین به موقع سوخت نیروگاهها از خاموشی برق جلوگیری کند.

  از ابتدای سال ٩٣ تا انتهای نیمه اول اسفند امسال ١٤٠ میلیون مترمکعب گاز در اختیار نیروگاهها قرار گرفت که این رقم نسبت به پارسال افزایش ٤٠ میلیون متر مکعبی را نشان می دهد؛ این رقم سال گذشته ١٠٠ میلیون متر مکعب در روز بوده است.

  همچنین سال گذشته ٧٥ میلیون لیتر سوخت مایع دراختیار نیروگاهها قرار داده شد ( ٣٣ میلیون لیترنفت گاز و ٤٢ میلیون لیترنفت کوره) که با افزایش تولید گاز این رقم امسال به ٥٠ میلیون لیتر(٢٣ میلیون لیتر نفت گاز و ٢٧ میلیون لیتر نفت کوره) رسیده است که نسبت به پارسال ٢٥ میلیون لیتر کاهش یافت.

  به گزارش شانا، معاون برنامه ریزی و منابع هیدروکربوری وزارت نفت چندی پیش در گفتگو با شانا با اشاره به این که وزارت نفت سال ٩٣ را با راهبرد افزایش تولید گاز و کم کردن مصرف سوختهای مایع آغاز کرد و انتظار این بود با همکاری ذینفعان به جز نفت کوره بتوان گازوئیل نیز صادرکند، افزود: صادرات گازوئیل با یک تاخیر قابل توجه تا پایان سال انجام می شود.

  وی با بیان این که پارسال ٢٧ میلیارد لیتر سوخت مایع  به ارزش ١٨ میلیارد دلار در نیروگاهها مصرف شده است، افزود: سیاست استفاده حداکثری از گاز سبب کاهش مصرف سوخت مایع و از سوی دیگر صادرات فرآورده نفتی می شود.