عضو هیئت مدیره انجمن شرکتها و موسسات پژوهشی صنایع نفت، گاز و پتروشیمی در گفتگو با ایرنا مطرح کرد: ظرفیت تولید نفت ایران با تزریق نیتروژن 500 هزار بشکه افزایش می یابد

  • مشاهده در قالب PDF

به گزارش خبرنگار ایرنا: اميرمحمد اسلامي عضو هيات مديره انجمن شرکت ها و موسسات پژوهشي صنعت نفت، گاز و پتروشيمي در نشست خبري  معرفي دستاوردهاي بخش خصوصي در صنايع نفت، گاز و پتروشيمي اظهار داشت: از حدود چهار سال پيش و پس از ابلاغ نظامنامه پژوهشي کشور، شرکت هاي داخلي فعال در بخش پژوهشهاي نفت مورد بي مهري قرار گرفته اند. وي افزود: متاسفانه تعداد زيادي از پژوهشگراني که در بخش صنعت نفت فعاليت مي کردند در سال هاي اخير مجبور به مهاجرت به خارج از کشور شدند.

عضو هيات مديره انجمن شرکت ها و موسسات پژوهشي صنعت نفت، گاز و پتروشيمي از آمريکا، استراليا و کشورهاي اروپايي و برخي کشورهاي همسايه به عنوان مراکزي نام برد که پژوهشگران ايراني صنعت نفت را جذب کرده اند.

اسلامي با بيان اين که بخش خصوصي داخل کشور در سال هاي اخير توانسته است دستاوردهاي بزرگي کسب کند، گفت: شرکت هاي بخش خصوصي مي توانند تحريم ها را خنثي کنند و با اتخاذ روش هاي جديد مهندسي تحريم ها را دور بزنند.

وي ادامه داد: برنامه پنج ساله پنجم توسعه دولت را مکلف به توسعه فعاليت ميادين نفتي و گازي کرده که بخش خصوصي براي تحقق آن برنامه هايي ارايه کرده است.

عضو هيات مديره انجمن شرکت ها و موسسات پژوهشي صنعت نفت، گاز و پتروشيمي اضافه کرد: يکي از شرکت هاي عضو انجمن توانسته است طرح تزريق گازهايي مانند نيتروژن و دي اکسيدکربن، به مخازن نفتي را با هدف ازدياد برداشت ارايه کند.

به گفته اسلامي براي برخي مناطق نفتي مانند ميادين اهواز، تنگستان و رامين، طرح جامع توسعه (ام دي پي ) ارايه شده است تا ميزان برداشت افزايش يابد.

وي با بيان اين که هزينه اجراي اين طرح در مقايسه با ساير شيوه ها پايين تر است، اظهار داشت: پيش بيني مي شود تزريق به ميدان رامين که ميداني کوچک است 20 تا 50 ميليون دلار بودجه نياز داشته باشد.

عضو هيات مديره انجمن شرکت ها و موسسات پژوهشي صنعت نفت، گاز و پتروشيمي گفت: براساس برنامه ارايه شده از سوي اين شرکت با اجراي طرح فوق حداقل 500 هزار بشکه نفت به ظرفيت توليد کشور اضافه مي شود.

وي اظهار داشت: حتي زماني که هنوز تحريم هاي سخت عليه کشورمان اعمال نشده بود، اعلام کرديم که قادر به سرمايه گذاري در بخش صنعت نفت هستيم، اما از اين طرح هيچ استقبالي نشد.

اسلامي در ادامه به اشاره به تهيه نرم افزارغربالگري مخازن با هدف ازدياد برداشت، گفت: در حال حاضر نرم افزارهاي بالادستي صنعت نفت مورد تحريم قرار گرفته اند و به سختي مي توان به آنها دست يافت.

وي خاطر نشان کرد: اگر نرم افزارهاي حوزه بالادستي صنعت نفت نيز توسط شرکت هاي نفتي ايراني به کار گرفته شود ، به دليل اينکه گواهي (لايسنس) لازم را ندارند، پاسخ هاي اشتباه داده و براي صنعت نفت ايران دردسر ساز مي شود.

عضو هيات مديره انجمن شرکت ها و موسسات پژوهشي صنعت نفت، گاز و پتروشيمي گفت: نرم افزار تهيه شده زمان مطالعه مخازن را کاهش داده و روش درست ازدياد را پيشنهاد مي دهد.